Yönetsel Cesaret

MentalPress 30

NEDEN ÖNEMLİ?

Doğru zamanda doğru kişiye söylenmesi gerekenleri söylemek yönetsel cesaret gerektirir. Herkes başkalarının duyması gereken şeyler görür, gözlemler, bilir veya öğrenir. Bunlar çoğunlukla olumlu olmayan şeylerdir. Bir şeyler ters gitmiştir. Bir şeyler gizleniyordun Bir şeyler yanlış yapılıyordun Birisi iyi performans göstermiyordur. Birisi bir şeyleri saklıyordun Birisi yanlış yoldadır. Bazı insanlar açıkça konuşur ve baskıyla karşılaşırlar. Bu kişilerin yönetsel cesaretleri vardır. Bazıları bildiklerini kendilerine saklarlar. Onlarınsa cesareti yoktur.

GELİŞMİŞ

Söylenmesi gereken şeyleri söylemekten çekinmez; Başkalarına zamanında, açık, doğrudan, tam ve harekete geçirici olumlu ve düzeltici geribildirim sağlar; İnsanların nerede durduklarını bilmeleri sağlar; Problemlerin varlığını kabul ederek İnsanlar ile çabuk ve direkt olarak yüzleşir (astları hariç); Gerektiği zaman olumsuz karar almaktan ve harekete geçmekten korkmaz.

GEREĞİNDEN FAZLA KULLANILAN

Fazlasıyla eleştirebilir; Geribildirim verirken veya sorunları ele alırken fazlasıyla açık ve beceriksiz olabilir; Çok fazla olumsuz ve çok az olumlu geribildirimde bulunabilir; Olumsuzlukların üzerinde çok fazla durabilir; Çok fazla savaşabilir.

GELİŞİME AÇIK

Zor kararları açıklayamaz; Geri bildirim vermenin zor olduğu durumlarda çekimser kalır; Zor bir konuyu nasıl sunması gerektiğini bilmez; Bilir ancak açıklamaz; Sorunların çözümünü hızlandırmaz; Güç sahibi kişilerce sindirilir; Tereddüt eder ve diğerlerini liderlik etmesine İzin verir; Tartışmanın getirdiği gerginliği hissetmekten ve çatışmadan kaçınan biridir; Yanlış yapmaktan, kazan-kaybet durumuna düşmekten veya zor/olumsuz kararlar vermekten korkar.