Meraklı Olun.

MentalPress 30

Sorular sorduğunuzda yanıtlar alırsınız. Hiç soru sormadığınız zaman hiç yanıt almaz—ve asla öğrenemezsiniz.

Kendiniz dahil her şeyi ve herkesi sorgulayın.

23 Mayıs 2002'de, Londra'daki bir konferansta dinleyicilerden biri konuş­macıya şu soruyu sordu: "Michael, otuz yedi yaşındasın. Dünyanın en zengin adamlarından birisin. Sadece seni mo­tive eden şeyin ne olduğunu bilmek istiyorum. Sabahları seni yataktan çıkaran şey nedir? Dünyanın parasına sahipken neden çalışmaya devam ediyorsun?"

Konuşmacı Michael Dell'in yanıtı büyüleyiciydi. "Beni moti­ve eden şey meraktır" diye yanıtladı. "Bir şeyleri yapmanın daima daha iyi bir yolu olduğuna inanıyorum. Onun için her zaman meraklıyım—nasıl daha iyi bir yol bulabilirim? İlk bilgisayarımı, bir Apple Mac'i, 15 yaşındayken satın aldım. Nasıl çalıştığını me­rak ediyordum. O nedenle onu parçalarına ayırdım. Sonra bil­gisayar yapmanın daha iyi bir yolunu buldum. Daha sonra da bilgisayar satmanın daha iyi bir yolunu buldum."

24 Mart 2005'te, BBC Radyo 3'te Sir Harry Kroto (1996 Nobel Kimya Ödülü sahibi) hakkında yapılmış bir röportaj din­ledim. 12. yüzyıl İngiliz âliminden bir alıntı yapı­lıyordu: "Bana şüphelenme özgürlüğünü verin ki sorgulayayım. Sorgulayarak doğruyu bulurum." Merak böyle bir şeydir.

Birçok azimli insanın egemen özelliği meraklarıdır. Kendile­rine daima "Nasıl ilerleyebilirim", "İstediğim işi nasıl alabilirim" ya da "Kendimi nasıl güncel tutabilirim" gibi sorular sorarlar. Onun için, eğer idareci olmayı arzulayan bir öğretmenseniz ken­dinizi sorgulamalısınız: "Müdürlüğü nasıl alabilirim?" ve "Za­manı gelince en üst görev neden benim olmasın? Benim olmak istediğim yere ulaşan çok insan var elbette." Merak duygusuyla, herhangi bir insan aradığı rotayı keşfedebilir—"orası" tutkularını tatmin eden görevdir.

Merak daha sonra alışkanlık haline gelir. Gerekli rotayı be­lirlemek günlük bir soru sorma, keşif ve araştırma süreci haline gelir.

Son on yılda dünyanın en iyi golf oyuncusu olan Tiger Woods başarılarıyla yetinmiyor. 1997 yılında ilk ABD Masters turnu­vasını 12 vuruşluk rekor bir farkla kazandıktan sonra kendisine sorduğu ilk soru şuydu: "Vuruşumu nasıl daha iyi hale getirebili­rim?" Başarılı insanlar durmaksızın kendilerini sorgularlar: "Na­sıl daha iyi yapabilirim?"

İlk gençlik günlerimde tutkularım­dan biri bir kitabımın yayınlanmasıydı. Bu tutku bir resim olarak zihnim­de sürekli olarak yinelendi: İlk kitabım Londra, Kitabevlerinde sergileniyor. Kısa bir süre sonra bunu başarmanın izlenebilecek basit ve kolay bir yolu ol­madığının farkına vardım. Onun için kendime "Oraya nasıl ula­şırım?" sorusunu sordum. Merakım beni yanıta götürdü. Birçok "açmaz" (yaşamama karşın sonunda istediğim şeyi, ilk kita­bım Superboss'un yayınlanmasını ve kitapevlerinin vitrininde sergi­lenmesini başardım. Bir yol bulmak için yeterince meraklı oldu­ğum için bir yolunu bulmuştum.

Özetle, "aranıyor" olmak için meraklı olmalısınız ve sürekli olarak kendinize "Kendimden ne istiyorum", "Oraya ulaştığım­da başkaları benden neler isteyecekler" ve son olarak da "Oraya nasıl ulaşırım" sorularını sormalısınız.

Uygulamalar:

Meraklı olun ve sizi şaşırtan her şeyi sorgulayın.

Soru sormaktan asla korkmayın.

Başarılı insanlarla tanıştığınızda meraklı ve cüretkâr olun.

Onlara oraya nasıl ulaştıklarını sorun. En iyi şıkta yanıt alırsı­nız, en kötü şıktaysa hiçbir şey.

Soru sorarken asla kişisel olmayın. Daima merakınızı tatmin edecek zararsız sorular sorun.

Sonra, birisini bir kez tanıyınca, daha riskli sorulara cüret edebilirsiniz.

Asla ortaya olumsuz sorular (eksiklikler veya hataları ima eden) yönetmeyin.

En iyi sorular, sorguladığınız kişiden dersler çıkarmaya çalışan sorulardır.