Delegasyon

MentalPress 30

NEDEN ÖNEMLİ?

İşleri biriktirip iyi olanları kendinize mi saklarsınız? Herhangi bir genel plan veya izleme olmadan işleri insanlara mı atarsınız? İnsanların başarılı olacaklarına güvenmediğinizden işleri en ince detayına kadar yönetmeye mi çalışırsınız (mikro-yönetim)? Tüm birimin işlerini tek başına yapamadığınız sürece, siz işleri delege etmesini öğreninceye kadar hem performans hem de moral bundan zarar görecektir.

GELİŞMİŞ

Hem rutin hem de önemli iş ve kararları açık, net olarak ve rahatlıkla delege edebilir; Sorumlulukları açık olarak paylaşır; İnsanların performans göstereceklerine inanır; Astlarının ve diğerlerinin kendi işlerini tamamlamalarına müsaade eder.

GEREĞİNDEN FAZLA KULLANILAN

Yeterli yönlendirme veya destek sağlamadan fazla sorumluluk verebilir; Astları ve diğerleri için gerçekçi olmayan beklentilere sahip olabilir veya sorumluluğu delege etmeden önce çalışanın inisiyatifini kısıtlayacak kadar işleri şekillendirir; İşin gerekli bölümlerini kendi yapmayabilir.

GELİŞİME AÇIK

Sorumluluğun devredilmesine İnanmaz veya güvenmez; Astlarının veya diğerlerinin yeteneğine güvenmez veya saygı duymaz;; Birçok şeyi kendisi yapar veya işlerini biriktirip iyi taraflarını kendisine ayırır; Diğerlerine sorumluluk vermeyi istemez ya da bilmez; Sorumluluk verebilir ancak işlerine karışır veya küçümser; Sorumluluk verir ancak yetki vermez; Diğerleri ile çalışma konusunda bir planı yoktur; İşleri gelişi güzel çalışanlara dağıtır;   resmin bütününü anlatmaz.